Zwierzęta w ogrodach zoologicznych- życie leniwe czy zniewolone

Każdy choć raz odwiedził ogród zoologiczny. Najróżniejsze gatunki zwierząt umieszczone w specjalnych klatkach, terrariach i wybiegach stają się rozrywką dla obserwujących ich ludzi. To doskonała rozrywka dla dzieci, które przy okazji mogą bawić się w minizoo oraz idealne miejsce na randkę. Coraz częściej pojawia się pytanie- co ze zwierzętami?

Ogrody zoologiczne rozwijają się, skupiając się nie tylko na przetrwaniu fizycznym zwierzęcia, ale biorąc pod uwagę również ich stan psychiczny. Rzadko spotyka się więc eliminowanie sztuk zbędnych, choć nadal zoo wymieniają się okazami. Taka podróż to dla zwierzęcia olbrzymi stres i wyrwanie ze znajomego środowiska.

Okazuje się jednak, że ogrody zoologiczne zaczynają przyjmować nową funkcję- edukacyjnobadawczo. Przychody z biletów stanowią dodatkowe źródło dochodów, ale zapewnianie rozrywki odwiedzającym przestaje grać główną role. Naukowcy badają zachowanie zwierząt, czasami rzadkich okazów. Istotne są również zwierzęta zagrożone wyginięciem lub których na świecie jest niezwykle mało. Dzięki ośrodkom znajdującym się w zoo mogą być prowadzone badania oraz próby rozrodu owych zwierząt i zwiększenia ich populacji.

Zoo zaczynają więc być potrzebne, ale co ze zwierzętami? Większość z tych zwierząt nie ma szans na przetrwanie na wolności, więc wypuszczenie ich nie wchodzi w grę. Istnieje również obawa, że mogą być one zbytnio przyzwyczajone do człowieka. Kiedy na wolności zbliżą się do miast, może być to dla nich śmiertelnie niebezpieczne.