Wszędzie i zawsze- miejsce bytowania roztoczy

Dom wysprzątany. Podłoga umyta i nie ma na niej nawet jednego, zbędnego psiego włosa. Pościel uprana, wysuszona i uprasowana. Wszystko jest czyste. Nie ma nawet grama brudu, bakterii ani żadnych nieproszonych gości. Nic bardziej mylnego.

Roztocza to pajęczaki zwykle o mikroskopijnych rozmiarach. Żyją praktycznie wszędzie, w drzewach, wodach, glebie i wykorzystują każde miejsce- nawet tchawice pszczół, układzie oddechowym węży i stosinie piór ptaków. Dopiero te, z którymi mamy nieświadomy kontakt okazują się najciekawsze. Żyją bowiem na każdym człowieku, żerując na jego mieszkach włosowych. Zwykle nie są szkodnikami ani pasożytami, więc nawet nie mamy pojęcia o ich istnieniu. Nie oddziałują na nas w żaden sposób.

Nocami wychodzą z miejsca żeru i zbierają się na naszych twarzach. Tutaj bowiem spółkują i rozmnażają się, składając jaja w mieszkach włosowych. Roztocze szybko jednak giną, żyją nie dłużej niż kilka tygodni. Powodem tego jest brak odbytu, więc wszystkie zbędne produkty gromadzą się w ciele i przyczyniają się do śmierci.

Niezwykle ciekawe okazuje się to, że niektóre gatunki roztoczy wybierają sobie tylko konkretnych ludzi. Niektóre żywią się naskórkiem wyłącznie Azjatów a inne preferują czarnoskórych.

Korzystając z owadów, ptaków oraz pyłków zapewniają sobie przemieszczanie się. Istnieją również takie, które wytwarzają nici i to właśnie na nich podróżują. Poruszają się również niezwykle szybko na własnych odnóżach. Biorąc pod uwagę długość ich ciała, stanowią najszybsze istotny na świecie.