Wilk i kilka słów o nim

Wilk stanowi źródło inspiracji dla dawnych i współczesnych malarzy, poetów oraz pisarzy. Jego mistyczny niemal związek z księżycem stał się źródłem do tworzenia licznych legend oraz przypowieści. Dzika natura jednak sprawiła, że ludzie bali się go i wymyślali historie o potworach, które łączyły między innymi wilcze elementy. Wilk to jeden z najbardziej niezwykłym w naturze i popularnych w popkulturze zwierząt.

Wilk to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. To właśnie od niego według naukowców pochodzi dzisiejszy, udomowiony już pies. W warunkach naturalnych zamieszkuje lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry. Zaobserwowano ich bytowanie w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Popularna jest wiadomość, że to zwierzęta stadne, terytorialne. Tworzą grupę zwaną watahą, która razem poluje, szuka pożywienia oraz przemieszcza się w razie braku dostępu do pokarmu. Jedno stado liczy około 20 osobników, choć w tak duże grupy zbierają się przede wszystkim na zimę, kiedy przetrwanie jest trudniejsze. Każda wataha posiada swoją wewnętrzną hierarchię, która wyznacza ważność każdego osobnika. Najwyższą pozycję w stadzie ma wilczur (basior) oraz wilczyca (wadera). Wszystkie wilki w stadzie komunikują się za pomocą mowy ciała, dźwięków, zapachów oraz przy użyciu substancji chemicznej pochodzących z ich organizmu.

W czasie polowania szukają głównie średnich i dużych zwierząt, jak jelenie, dziki i sarny. Z braku pożywienia nieraz wybiorą za ofiary zające, gryzonie oraz ryby, a w przypadku głodu nie pogardzą również padliną.