Tygrysy- ile jeszcze przetrwają

Tygrysy stanowią jedne z największych dzikich kotów. Zamieszkują tereny Azji w lasach tropikalnych oraz na terenach trawiastych, gdzie występują zarośla. Poluje nawet na duże okazy zwierząt, choć rzadko atakują nosorożce i słonie.

Organizacje ekologiczne informują, że w przeciągu ostatnich 100 lat wymarło około 95% populacji tygrysów. Większość z nich zginęła z ręki człowieka. Trzy podgatunki, jak jawajski czy kaspijski, przestały istnieć. Na wolności pozostało jedynie 3200 osobników, co jest zdecydowanie zbyt małą liczbą. Bez pomocy człowieka istnieje zbyt duże ryzyko, że gatunek nie przetrwa.

Tygrysy są obiektem handlu, co jest nielegalne, ale nadal praktykowane. Handel żywymi osobnikami nie jest jednak tak straszny, jeśli zwróci się uwagę, że istnieje równie popularny handel częściami ciała. W odpowiednich miejscach poluje się na tygrysy, aby sprzedawać ich futro, kości, zęby, mięso. Bardzo dużym problemem stało się również polowanie dla rozrywki.

Kolejnym powodem ich wymierania jest utrata siedlisk. Człowiek prowadzi wyręb lasu, co ogranicza jego tereny. Rozrastająca się populacja ludzi może doprowadzić do spadku albo zaniku populacji tygrysów. Kiedy terenu do życia jest mało, a ludzie prowadzą nielegalny i legalny odstrzał zwierząt, niedoszłych ofiar tygrysa, nie ma się on czym żywić. Głodne zbliżają się do osiedli i aglomeracji miejskich, co może skutkować ich zabijaniem dla bezpieczeństwa.

Problemem jest tradycja w Azji, zwłaszcza tradycyjna medycyna, według której sproszkowane części jego ciała leczą lub uzdrawiają.