Przemyślenia delfinów

Delfiny to jedne z najmądrzejszych i uznane za najbardziej sympatyczne i przychylne dla ludzi. To według legend one pomagały tonącym, pływały koło statku oraz nie atakują spotkanych pływaków na swoich terenach. Naukowcy oraz trenerzy delfinów w parkach rozrywki i ośrodkach badawczych zauważyli, jak te ssaki mogą być kreatywne oraz pomysłowe.

W ośrodku badawczym RIMS już dawno zdali sobie sprawę, że gest oznaczający „wymyśl coś” sprawia, że delfiny same wymyślają i robią sztuczki, które ja nauczono. Nie tylko zrozumiały, że oczekuje się od nich czegoś nowego- ponieważ gest ten nie oznacza jasno określonej sztuczki. Muszą same wymyślić, co przedstawić. Świadczy to o ich kreatywności oraz o wysokiej inteligencji.

Dodanie gestu „razem, we dwójkę” sprawia, że sztuczkę delfin robi wspólnie z partnerem. Oznacza to jednocześnie, że pod wodą musiał się z nim skomunikować. Naukowcy poprzez technologię używaną pod wodą odkryli, że pod powierzchnią wydają szczególne dźwięki, dzięki którym mogą porozumiewać się między sobą. Wybierają w ten sposób sztuczkę, ale to również oznacza, że w naturalnych warunkach mogą w ten sposób rozmawiać, omówić plan działania.

Dotąd naukowcy myśleli, że wydawany przez nich rodzaj trzasku o wysokiej częstotliwości odstrasza rekiny oraz przywoływać młode. Skoro jednak są to zwierzęta społeczne, tworzące wspólnoty, niewykluczone, że wydawane odgłosy odbierane dzięki echosondą umożliwiają im również komunikację.

Wielu naukowców jest sceptycznych, ponieważ nie ma jasnych dowodów, ale ośrodki badawcze wciąż próbują dowieść swojej tezy.