Pasożyty wpływające na umysł nosiciela

Niezależnie od wielkości samego organizmu- czy o wielkich słoniach, czy o niewielkich świerszczach, każdy może zostać zaatakowany przez pasożyty. Najbardziej niezwykłe jednak są te, które wpływają na umysł swojego nosiciela.

Nitkowiec znajduje się w martwych owadach. Kiedy świerszcz postanawia pożywić się truchłem, pasożyt wnika do jego organizmu. Tam rozwija się i dorasta. Warunkami bytowania dorosłego osobnika nitkowca jest środowisko wodne, a dorosłego świerszcza jest lądowe. Pasożyt wpływa więc na umysł owada, a ten skacze do wody. Jest to samobójczy skok, ponieważ świerszcz ginie, a z jego ciała wydostaje się dorosły nitkowiec- czasami nawet długi na 1/3 metra.

Biedronki również mogą być zaatakowane przez pasożytujące na nich larwach pszczoły. Mimo kolorów, które ostrzegają przed trucizną wydostającą się ze stawu ich nóg, pszczoły atakują biedronki. Wstrzykują im jaja i zostawiają. Larwa wykluwa się i powoli pożera od środka swojego żywiciela. Biedronka wydaje się niezmieniona, ale zdobywane przez nią pożywienie oraz duża część jej organizmu jest właśnie spożywana. Kiedy larwa jest gotowa, wydostaje się na zewnątrz. Wolna od pasożyta biedronka nie jest jednak oswobodzona- pozostaje niewolnikiem larwy. Ta owija się kokonem i jest przez kolejne stadium chroniona przez biedronkę. Kiedy pszczoła kończy stadium larwalne i odlatuje, biedronka umiera.

Choć wydają się to historie z filmów science fiction oraz horrorów, pasożyty żerujące na mózgach, a nawet zmuszające nosicieli do samobójstwa istnieją naprawdę.