Największa roślina na świecie

Każdy zna przynajmniej kilka ich gatunków. Otaczają nas, ponieważ na świecie rośnie ich ponad 3 biliony. Znajdują się na każdym osiedlu, przy każdej ulicy a nawet w zatłoczonych miastach. W lato dają nam przyjemny cień, a jesienią cieszą oko złotymi liśćmi. Drzewa stają się źródłem inspiracji, ważnym elementem poezji a w powieściach fantasy stanowią nawet poruszające się postacie.

Drzewa to rośliny wieloletnie, które potrafią żyć nawet po 300 lat. Najstarsze i najbardziej okazałe drzewa podlegają prawnej ochronie i zaczyna się je nazywać pomnikami przyrody.

Ich ważną cechą jest zdrewniały pęd główny, który powszechnie nazywa się pniem. Ciekawym faktem jest, że wraz z rozwojem rośliny, rośnie i pień, co przy rozcięciu widać wyraźnie na słojach- nazwany pierścieniem przyrostu rocznego. Każdy słój oznacza jeden rok, więc licząc je można bez trudu określić wiek drzewa. Za ów rozrost odpowiada kambium, komórki nieustannie dzielące się. Słoje różnią się kolorami zależnymi od okresu wegetacji. Jasny tworzony jest na wiosnę, a ciemny późnym latem. Drzewo rozwija się od nasiona, które przez pierwszych kilka lat kiełkuje. Szybkość jego rozwoju zależna jest warunków klimatycznych, dostępu do wody oraz światła słonecznego.

Stanowią największe rośliny lądowe. W Polsce osiągają one kilkanaście metrów, ale dopiero gatunki afrykańskie zadziwiają swoim ogromem i majestatem.

Choć drzewo potrafi żyć wiele lat, nawet tysiąc, ich życie skracają często pasożyty, szkodniki oraz grzyby.