Muchołówka jako najbardziej niezwykła roślina

Rośliny pobierają związki mineralne oraz potrzebne substancję z gleby, skąd również czerpią wodę. Umożliwiają one im odpowiedni rozwój.

Muchołówka, roślina z rodziny rosiczkowatych, to rodzaj rośliny, która niektóre związki mineralne musi dostarczać sobie w inny sposób, niż robią to inne rośliny. Z powodu niskiej zawartości azotu w glebie, rośliny te muszą uzupełniać je w zupełnie inny sposób. Brakujące związki dostarczają im owady, które łapią.

Muchołówki występują w naturze wyłącznie Karolinie Północnej i Południowej, choć ostatnio można je nabyć i hodować w każdym kraju.

Najważniejsze w budowie owej rośliny są jej liście. Ewolucja sprawiła, że przypominają klapę zbudowaną z dwóch blaszek. Stanowi to pułapkę, nazwane liśćmi pułapkowymi. Wytwarzany w nich słodki nektar oraz zabarwienie ich na czerwono wabi owady. W środku znajdują się niewielkie włoski czuciowe. Kiedy zostaną one poruszone, pułapka się zamyka wokół owada. Powoli zaczyna on być trawiony i w ten sposób roślina dostarcza sobie brakujących związków mineralnych.

Roślina owa jest uważana za dekoracyjną wyłącznie dzięki tych zabarwionym blaszkom. Większość jednak jej posiadaczy uważa ją za interesującą ze względu na ich zdolność łapania owadów.

Muchołówka stała się szybko inspiracją dla twórców filmów oraz komiksów. W wielu dziełach pojawia się ich gigantyczna odmiana, która według twórców może zjeść nawet człowieka. Ta w rzeczywistości występuje wyłącznie w niewielkich odmianach.