Kameleon i wszystkie jego kolory

Na niewielkiej wyspie zwanej Madagaskarem, blisko Afryki, żyją gady o niezwykłych, znanych na całym świecie umiejętnościach- kameleony.

O skórze zmieniającej kolor pisał już Arystoteles. Najpopularniejsza teoria mówi, że kameleon upodabnia się do tego, co dotyka. Oczywiste jest, że ta możliwość zapewnia kamuflaż, ponieważ gad faktycznie przybiera kolor otoczenia. Badacze szybko jednak odkryli, że ta umiejętność służy również wielu innym celom.

Zmiana kolorów może być użyteczna w komunikacji. Barwy ujawniają jego zdenerwowanie, zainteresowanie, napięcie oraz strach. Służą do zainteresowania partnerki lub partnera, wyrażania emocji. Zdenerwowane i gotowe do walki potrafią stać się jaskrawożółte, a kiedy przyznają się do klęski przybierają kolor brązowy.

Sama zmiana koloru wynika z umieszczonych pod skórą nanokryształów o strukturze trójkątnej siatki. Zmieniają one swoje położenie, co wpływa na kolor odbijanego od nich światła. Odpowiednia odległość zapewnia barwę zieloną, czerwoną, niebieską…

Nie tylko zmieniająca kolor skóra zapewnia ich niezwykłość. Ich język jest dłuższy od ciała, a dzięki szybkości i precyzji, gad potrafi złapać nim owada nawet z dużej odległości. Oczy obracają się niezależnie od siebie, co zapewnia mu doskonały wzrok. Specjalne palce umożliwiają mu utrzymanie się na wszystkich powierzchniach- nawet szklanych.

Jest wiele powodów, dla których gad ten wart jest zainteresowania.