Gospodarze w Królewskich Łazienkach

Park Łazienkowski w Warszawie jest najbardziej znanym parkiem w stolicy. Niektórzy uznają go za jeden z najpiękniejszych parków w Europie, co przyciąga do niego wielu turystów nawet spoza Polski.

Liczne gatunki roślin są szerzej znane. Jest to w końcu park, a odwiedza się je ze względu na bujną roślinność i bogate ich odmiany skupione w jednym punkcie. Drzewa przywieziona z różnych zakątków świata, kwiaty, które tworzą przepiękne barwne plamy na trawie oraz gęste krzewy. Mało kto się jednak zastanawia, jakie zwierzęta mogą zamieszkiwać na tak rozległym terenie.

Warszawski park może się pochwalić niezwykle bogatym zbiorem ptaków odwiedzających lub zamieszkujących te tereny. Z powodu występujących tu niewielkich akwenów wodnych, rokrocznie przybywają tu zimować różne odmiany kaczek. Nie należy zapomnieć o specjalnie hodowanych w parku łabędziach niemych. To one dostarczają najwięcej rozrywki dzieciom, które z uwielbieniem dokarmiają je w zimne i ciepłe dni.

Wśród drzew i krzewów da się wypatrzyć wiele drobnych gatunków ptaków. Znane i lubiane sikorki, bogatka, modra, uboga), kowalik, dzięcioł pstry, dzięciołek, kos, szpak, gołąb grzywacz, słowik, wróbel domowy, kawka, gawron i wrona siwa. Niektóre spotykane są niemal wyłącznie na terenie parku. W okresach zimowych znajdują tu schronienie jemiołuszki, gile, czyżyki raniuszki i niezwykle rzadkie zimorodki.

Nocami park jest zamknięty i wtedy budzą się ze snu puszczyki i sowy. Wyłaniają się z kryjówek w drzewach i poszukują pożywienia.

A przecież to tylko ptaki. Ciekawe, które zwierzęta postanowiły jeszcze znaleźć sobie dom w centrum Warszawy…