Fauna i Flora w Borach Tucholskich

W Polsce znajduje się aż 23 parku narodowe, a wszystkie mają za zadanie ochronę cenny i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

Bory Tucholskie znajdują się w województwie pomorskim. Tereny owe charakteryzują się środowiskiem kwaśnym i ubogim, ale to nie przeszkadza żyjącym tam odmianą roślin i grzybów. Duża część grzybów, mchów i porostów znajduje się właśnie tam.

Na terenie parku znajduje się kilka jezior, co wzbogaca jeszcze florę. Naukowcy znaleźli gatunek elismy wodnej, grążela drobnego, grzybienie północne oraz wywłócznik skrętoległy.

Nie zapominajmy o olbrzymich roślinach- wierzbach, brzozach, które również doskonale czują się na tych terenach.

Wszystkich odwiedzających park najbardziej ciekawią wy występujące tu gatunki zwierząt. Choć mało kto przyjeżdża właśnie dla nich, park oferuje bogaty wachlarz motyli, które cieszą oko pięknymi kolorami skrzydeł. W jeziorach pływają ryby słodkowodne, jak okoń, leszcz, szczupak czy lin, z których niektóre, jak koza pospolita i różanka pospolita, objęte są ochroną. Dodać można, że jeziora stanowią idealne miejsce rozwoju dla żyjących tu płazów- różnych odmian żab oraz jaszczurek.

Uważni obserwatorzy mają szansę spotkać jelenia szlachetnego żyjącego na tym obszarze i zająca szaraka, który z pewnością spodoba się dzieciom.

Ornitologom i miłośnikom ptaków park zapewni udaną rozrywkę. Należy jedynie być spostrzegawczym i cierpliwym, aby spotkać bielika, żurawia czy łyskę.

Przewodniki internetowe oraz książkowe zapewnią nam szczegółowe zapoznanie się z florą i fauną owego obszaru. Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie te gatunki są warte zachowania i właśnie takie parki chcą im to zapewnić.